Strona główna
Usługi społeczne
» Kultura
» Pomoc społeczna
» Oświata
» Ochrona zdrowia
» Sport i rekreacja
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.756.709
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

 Usługi społeczne : Ochrona zdrowia
Wyrównanie dostępu do opieki medycznej dla mieszkańców wsi

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja   :.


Plan zainicjował kierownik SG ZOZu kierując się wieloletnim doświadczeniem oraz znajomością problematyki życia na wsi. Pod jego kierownictwem wprowadzono w ośrodku liczne nowoczesne rozwiązania organizacyjne z myślą o poprawie stanu zdrowia pacjentów oraz jednocześnie zapewniono miejsca pracy dla wielu osób z regionu o wysokim bezrobociu .

SG ZOZ w Dywitach współpracując z  NZOZ im. L. Rydygiera wprowadził nowatorski program rehabilitacyjny, dzięki czemu obecnie jest  współautorem programu rehabilitacji przy POZ dla powiatu Olsztyn. Dzięki dokładnie opracowanemu planowi, pomimo braku dofinansowania projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 -2013 powstał w 2008 roku Gabinet Rehabilitacji i Laseroterapii, a bariery architektoniczne, które były głównym czynnikiem odrzucania wniosków o dofinansowanie oraz przeszkodą w zawarciu umowy z NFZ wciąż zostają likwidowane. Jedną z głównych inwestycji w roku 2009 było zamontowanie krzesełka schodowego na potrzeby pacjentów niepełnosprawnych jak i osób starszych. Kolejną inwestycją był całkowity remont  filli w Tuławkach, tak aby spełniał jak najwyższe standardy jakości .

W trakcie wprowadzania programu rehabilitacyjnego jako jeden z pierwszych wiejskich ośrodków uzyskał w Polsce ( wraz z NZOZ im. L. Rydygiera) certyfikat ISO 9001: 2000 w maju br. / Poradnia w Dywitach i Tuławkach.

W  poradniach znajdują się własne niewielkie laboratoria działające na potrzeby mieszkańców wsi. Wykonują oznaczenia około 20 parametrów krwi oraz badanie moczu.

W ośrodku znajduje się gabinet stomatologiczny i ginekologiczny. Zatrudniony jest  kardiolog, który dwukrotnie w miesiącach od września do czerwca konsultuje trudne przypadki kardiologiczne. Raz w miesiącu przez 3 dni przyjmuje specjalista reumatolog - zajmujący się chorobami układu ruchu - obserwujący jednocześnie funkcjonowanie poradni rehabilitacyjnej. Dzięki zintegrowaniu placówek poprzez sieć informatyczną nasza praca została usprawniona, a pacjenci mają ogólny dostęp do każdej naszej przychodni bez względu na miejsce zamieszkania.

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do USG polskiej firmy Echo-son oraz Mindray. Lekarze odbywają szkolenia z zakresu USG jamy brzusznej, tarczycy i układu ruchu. Zakupiono ostatnio Dopplera naczyniowego i echo-sonograf do badań serca oraz wkrótce  zostaną zamontowane widny (dzięki dofinansowaniu UE), które usprawni wizyty osób niepełnosprawnych.

USG wyposażone jest w głowicę do badań dopochwowych, liniową głowicę do badań piersi, liniową głowicę do badania stawów i tarczycy  oraz głowicę do badań jamy brzusznej. Współpracuje z ośrodkiem hipoterapii przy NZOZ im. L. Rydygiera .

Nawet w bardzo trudnych warunkach finansowych, przy kryzysie gospodarczym i stałym nie dofinansowaniu Służby Zdrowia, można stworzyć dobry Polski zespół działający dla zdrowia społeczności, wyznaczający ambitne cele i realizujący je skutecznie.

Metryka praktyki
Data wprowadzenia do BDP:  2011-06-07
Data aktualizacji:  2011-09-30

Typ jednostki:  gmina wiejska
Miejscowość:  Dywity
Powiat:  olsztyński
Województwo:  warmińsko-mazurskie
Kod pocztowy i Poczta:  11-001 Dywity
Jednostka wdrażająca:  Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dywitach
Ulica:  Jeżynowa 16
Telefon:  89 5120122
Wirtyna internetowa:  http://bip.dywity.nowoczesnagmina.pl
Liczba mieszkańców:  10.196
Osoby kontaktowe:  Ewelina Wiśniewska
 pracownik biurowy
 tel. 89 5120122

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja   :.

Wsparcie udzielone
przez Norwegię
poprzez dofinansowanie
ze środków
Norweskiego Mechanizmu
Finansowego
Związek
Miast Polskich
Związek
Gmin Wiejskich RP
Związek
Powiatów Polskich
Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych