Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego
Strona główna
Usługi społeczne
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.756.569
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

Wsparcie udzielone przez Norwegię, Islandię
i Lichtenstein

 

Strona główna

BAZA DOBRYCH PRAKTYK  jest wspólnym przedsięwzięciem samorządowym zainicjowanym w 2007 przez ogólnopolskie organizacje samorządowe. Gromadzi opisy dobrych i sprawdzonych rozwiązań z zakresu doskonalenia zarządzania usługami publicznymi i rozwojem jednostek samorządu terytorialnego, w tym rozwojem instytucjonalnym, a od 2013 roku także współpracą międzysamorządową. W chwili obecnej baza liczy łącznie ponad 500 wystandaryzowanych i zgodnych z przyjętą metodologią, opisów praktyk - zamieszczonych w kilku działach.

Baza służy udokumentowaniu i promowaniu dobrych praktyk zarządzania w samorządach oraz doświadczeń w stosowaniu nowoczesnych narzędzi wspierających funkcjonowanie samorządów lokalnych i ich współpracę. Do bazy wpisywane były opisy dobrych praktyk zidentyfikowanych w ramach konkursów samorządowych, w tym szczególnie „Samorządowy Lider Zarządzania", w ramach prac Grup Wymiany Doświadczeń oraz zidentyfikowanych samodzielnie przez biura organizacji samorządowych, przez media samorządowe i rekomendowanych przez inne samorządy. W ciągu kilkunastu lat jej istnienia oprócz bezpośredniego zaangażowania pracowników organizacji samorządowych jej rozwój był z różnych projektów:

  • w latach 2007-2010 była wspierana przez Norweski Mechanizm Finansowy,
  • w latach 2010-2011 dodano przy wsparciu projektu POKL 5.4 „Model współpracy jednostek administracji publicznej i organizacji pozarządowych",
  • w latach 2011-  główny rozwój bazy w jej zasadniczym kształcie (zarządzanie usługami i rozwojem instytucjonalnym) był elementem projektu POKL 5.2 „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem jednostek samorządu lokalnego (gmin i powiatów)",
  • w 2013 dodano nowy dział „Współpraca między jednostkami samorządu (JST)" w ramach realizacji projektu „Budowanie kompetencji do współpracy między samorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego".
  • od kwietnia 2019 baza jest wspierana w ramach projektu System Monitorowania Usług Publicznych, finansowanego z POWER 2.18.

Każda praktyka, której opis został wytworzony w ramach jednego z tych programów jest oznaczona na dole strony logami projektu i instytucji wspierającej.

Baza jest elementem tworzenia systemu doskonalenia zarządzania w sektorze samorządowym jaki konsekwentnie budują nasze organizacje. Sama identyfikacja dobrych praktyk poprzez prasę samorządową - choć bardzo pozytywna - nie jest wystarczająca. Przyszli naśladowcy potrzebują ustrukturalizowanego opisu przygotowanego w zachęcający sposób, tak aby przekazać najważniejsze cechy przetestowanego już wdrożenia, wraz z dodatkowymi informacjami dla ewentualnych chętnych naśladowców. Opisy zawierają informacje adresowe dla osób, które chciałyby się dowiedzieć więcej, oraz udostępniają dokumenty źródłowe wytworzone w danym samorządzie, które mogą być wykorzystane przez inne samorządy, powodując obniżenie kosztu lub skrócenie czasu przejęcia praktyki.
Twórcy i administratorzy Bazy zdają sobie sprawę, że prezentowane praktyki nie mogą być bezpośrednio i w całości skopiowane i przeniesione do innych samorządów, ale zawsze muszą podlegać twórczej adaptacji. Nie mniej skrócenie ścieżki dla naśladowców oraz podsunięcie im konkretnego pomysłu usprawnienia lub systemowego rozwiązania jakiś problemów jest tą wartością jaką projekt chce Państwu zaoferować.

Prosimy użytkowników o uwagi jak można udoskonalić bazę lub sposób prezentacji, a także jakie jeszcze rozwiązania są godne opisania i włączenia do Bazy. Możecie Państwo zgłosić swoje własne przetestowane rozwiązanie - chętnie nawiążemy kontakt w celu podjęcia decyzji, czy możemy taki opis włączyć do Bazy. Serdecznie zapraszamy do współtworzenia Bazy.

Paweł Tomczak
Koordynator merytoryczny Bazy Dobrych Praktyk

Ostatnio wprowadzone praktyki
Przykładowe praktyki
Usługi społeczne» więcej praktykUsługi techniczne» więcej praktyk

Rozwój instytucjonalny» więcej praktyk

Efektywność energetyczna» więcej praktykWspółpraca JST-NGO» więcej praktykWspółpraca między JST» więcej praktykDialog społeczny» więcej praktykSystem Monitorowania Usług Publicznych» więcej praktykWyszukiwanie praktyk po obszarach
Obszar zarządzania:  
Wyszukiwanie praktyk po miejscowości


Miejscowość: 

 
 Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzii rozwoju lokalnego i regionalnego 
 Wsparcie udzielone przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein  Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych
 


Związek
Miast Polskich
Związek
Gmin Wiejskich RP
Związek
Powiatów Polskich