Strona główna
Usługi społeczne
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
» Praktyki
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.632.981
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

 Efektywność energetyczna : Praktyki
EcoDriving bezpiecznego Poznania - samorząd promotorem edukacji kierowców, służącej bezpieczeństwu ruchu miejskiego i ochronie środowiska.

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.


Poznań jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził kursy szkoleniowe w zakresie „Eco Drivingu” dla swoich mieszkańców.  Co to takiego? „Eco Driving” to cała filozofia prowadzenia samochodu, skupiona na oszczędności i poprawie bezpieczeństwa na drodze. W ramach projektu „Eco Driving bezpiecznego Poznania” Urząd Miasta Poznania zorganizował serię szkoleń doskonalących technikę bezpiecznej i ekologicznej jazdy samochodem. Celem projektu stało się upowszechnienie ekojazdy i zmiana przyzwyczajeń poznańskich kierowców. Miał on też na uwadze zmniejszenie wydatków związanych z eksploatacją pojazdu i obciążenia środowiska oraz zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Idea „Eco Drivingu” narodziła się ponad dekadę temu w Finlandii i Szwajcarii. Obecnie zyskuje na popularności z tych samych powodów, dla których ekologia jest jednym z głównych tematów w motoryzacji: wzrostu cen paliw oraz kosztów eksploatacji, zatłoczenia na drogach i zatrucia środowiska naturalnego. „Eco Driving” jest w założeniu propozycją rozwiązania przynajmniej niektórych z tych ważnych problemów.

Na efektywność „Eco Drivingu” nie można patrzeć przez pryzmat szybkich oszczędności i spektakularnych korzyści. Proponowane działania stanowią początek dłuższego procesu, który w perspektywie może służyć całemu społeczeństwu. Najważniejszym osiągnięciem wydaje się zainicjowanie kształtowania się wśród mieszkańców: zarówno kierowców jak i pieszych, nowej filozofii i kultury komunikacyjnej. Uczestnicy projektu, choć początkowo sceptyczni, są zadowoleni z jego efektów, uznając zdobytą wiedzę za przydatną w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na poznańskich drogach, dającą również szansę na uzyskanie oszczędności. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nie wystarczą incydentalne inicjatywy, gdyż dla osiągnięcia trwałych efektów komunikacyjnych i społecznych potrzebna jest permanentna, stała, analogiczna działalność.

Metryka praktyki
Data wprowadzenia do BDP:  2009-12-30
Data aktualizacji:  2011-03-06

Typ jednostki:  gmina miejska
Miejscowość:  Poznań
Powiat:  na prawach powiatu Poznań
Województwo:  wielkopolskie
Kod pocztowy i Poczta:  
Jednostka wdrażająca:  Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania
Ulica:  Gronowa 22A
Telefon:  61 8784053
Wirtyna internetowa:  www.poznan.pl
 www.poznan.pl/wos
Liczba mieszkańców:  564.951
Osoby kontaktowe:  Leszek Kurek
 Dyrektor Wydziału
 tel. 61 8784053
 e@mail: wos@um.poznan.pl

 Michał Bugajny
 Wydział Ochrony Środowiska UMP
 e@mail: Michał_bugajny@um.poznan.pl

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.

Wsparcie udzielone
przez Norwegię
poprzez dofinansowanie
ze środków
Norweskiego Mechanizmu
Finansowego
Związek
Miast Polskich
Związek
Gmin Wiejskich RP
Związek
Powiatów Polskich
Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych