Strona główna
Usługi społeczne
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
» Praktyki
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.756.763
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

 Efektywność energetyczna : Praktyki
MIASTO SŁOŃCA - wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do celów grzewczych w strategicznej promocji gminy Poddębice

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.


Położone w centralnej Polsce Poddębice zamieszkuje 8 tysięcy osób. Miasto nie wyróżnia się z pozoru niczym szczególnym: nie posiada specyficznego mikroklimatu, nie wyróżnia się dominującym nasłonecznieniem, nie jest też znanym w Polsce uzdrowiskiem. Tymczasem określane jest „Miastem Słońca". Dlaczego?

W tym małym miasteczku województwa łódzkiego prowadzone są od 20002 roku ciekawe inwestycje, mające na celu osiągnięcie jak największych korzyści ekologicznych i energetycznych. Zrealizowano kompleksową termomodernizację 57 budynków, zmodernizowano miejską sieć cieplną, zmodernizowano 2 kotłownie, przystosowując je do wykorzystania biomasy, a przede wszystkim zainstalowano jedną z największych w Polsce instalacji słonecznych: solary o powierzchni 1867 m². Przedsięwzięcia te zrealizowało wspólnie kilka podmiotów. Ewenementem na skalę kraju jest udział w nich wspólnot mieszkaniowych. Inspiracją do tej ważnej aktywności mieszkańców stało się poparte stworzeniem dobrych warunków współpracy zaproszenie, skierowane do nich przez Prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Poddębicach Pana Włodzimierza Krajewskiego lidera przedsięwzięcia.

Na tym nie poprzestano. Na uwagę zasługuje również jednoczesna realizacja termomodernizacji budynków zarządzanych przez gminę, spółdzielnię mieszkaniową i wspólnoty mieszkaniowe, połączona z instalacją solarów na tych budynkach, a nadto z przyłączeniem ich do ekologicznych kotłowni gazowych bądź też wykorzystujących biomasę. Wspólne przedsięwzięcie tych podmiotów, z udziałem gminy i przedsiębiorstwa komunalnego, pozwoliło na pozyskanie dogodnych źródeł finansowania w postaci dotacji i preferencyjnych kredytów.

Ale to nie wszystko. Miasto wykorzystuje szczególną osobliwość natury, za jaką należy uznać występowanie w regionie, wodnych zasobów geotermalnych. Wykonano już odwiert geotermalny, planując wykorzystanie gorących źródeł do celów grzewczych, leczniczych i rekreacyjnych. Z inicjatywy Burmistrza Piotra Sęczkowskiego Rada Miasta Poddębice podjęła w 2009 roku stosowną uchwałę, (załącznik nr 1) planując na najbliższe 3 lata budowę „Centrum Turystyki i Rekreacji Kraina Bez Barier". Nowoczesny zespół basenów termalnych wraz z jednym z największych w Europie „Ogrodem Zmysłów", tworzonym na bazie miejskiego parku i odrestaurowanego pałacu, mają stworzyć w Poddębicach klimat nowego uzdrowiska w samym sercu Polski.

Metryka praktyki
Data wprowadzenia do BDP:  2010-12-20

Typ jednostki:  gmina miejska
Miejscowość:  Poddębice
Powiat:  poddębicki
Województwo:  łódzkie
Kod pocztowy i Poczta:  99-200 Poddębice
Jednostka wdrażająca:  Urząd Miejski w Poddębicach
Ulica:  ul. Łódzka 17/21
Wirtyna internetowa:  www.gmina.poddebice.pl
Liczba mieszkańców:  16.000
Osoby kontaktowe:  Piotr Sęczkowski
 Burmistrz
 tel. (43) 676 25 80
 e@mail: burmistrz@gmina.poddebice.pl

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.

Wsparcie udzielone
przez Norwegię
poprzez dofinansowanie
ze środków
Norweskiego Mechanizmu
Finansowego
Związek
Miast Polskich
Związek
Gmin Wiejskich RP
Związek
Powiatów Polskich
Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych