Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego
Strona główna
Usługi społeczne
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
» Praktyki
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.632.840
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

Wsparcie udzielone przez Norwegię, Islandię
i Lichtenstein

 Współpraca między JST : Praktyki
Partnerstwo w zakresie publicznego transportu pasażerskiego w korytarzu: Bautzen - Görlitz - Lubań - Jelenia Góra - Kamienna Góra jako narzędzie rozwoju turystyki w Euroregionie Neisse - Nisa - Nysa

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.


     Euroregion Nysa to obszar transgraniczny, obfitujący w atrakcje turystyczne. Problemem, jaki napotykają odwiedzający ten region, jest niewystarczająca integracja komunikacji zbiorowej między sąsiednimi krajami. Zidentyfikowano deficyt  atrakcyjnego skomunikowania połączeń, zintegrowanej taryfy biletowej oraz przejrzystego systemu informacji pasażerskiej. Systemy pasażerskiego transportu zbiorowego w Saksonii i na Dolnym Śląsku rozwijały się przez dziesięciolecia niezależnie od siebie. Znacznie utrudnia to podróżowanie po tym terenie mieszkańcom oraz turystom. Międzynarodowe partnerstwo samorządów, chcąc zaradzić potrzebie opracowania spójnych koncepcji rozwoju transportu zbiorowego na obszarze Euroregionu dla Wschodniej Saksonii i południowo-zachodniej części Dolnego Śląska, podjęło aktywną współpracę. Jej efektem jest "Śnieżka - opracowanie koncepcji pasażerskiego transportu publicznego w korytarzu Bautzen - Görlitz - Lubań - Jelenia Góra - Kamienna Góra na rzecz rozwoju turystyki w Euroregionie Nysa".

Celowy Związek Komunikacyjny Górnych Łużyc-Dolnego Śląska (ZVON) oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego opracowali w ramach partnerstwa (projekt "Śnieżka") koncepcję transportu zbiorowego, która będzie służyła wspieraniu rozwoju turystyki na obszarze Saksonii oraz Dolnego Śląska. Projekt jest częścią Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007 - 2013 i został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej (UE).

     Polskie Biuro Euroregionu Nysa, które mieści się w Jeleniej Górze, prowadzi Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa z siedzibą w Jeleniej Górze. Biura partnerstwa znajdują się również w Libercu (Czechy) - Euroregion Nisa regionální sdružení oraz w Zittau (Niemcy) - Euroregion Neisse e. V. Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysatworzą 44 samorządy miejskie i gminne oraz 7 samorządów powiatowych (Bolesławiec, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Lubań, Lwówek Śląski, Zgorzelec i Złotoryja), tworząc różnorodne, stale rozwijające się sieci partnerstw, zarówno o charakterze lokalnym, jak też euroregionalnym.

Metryka praktyki
Data wprowadzenia do BDP:  2015-08-28
Data aktualizacji:  2016-05-07

Typ jednostki:  gmina miejska
Miejscowość:  Wrocław
Powiat:  Wrocław
Województwo:  dolnośląskie
Kod pocztowy i Poczta:  50-411 Wrocław
Jednostka wdrażająca:  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Ulica:  Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12/14
Wirtyna internetowa:  www.umwd.dolnyslask.pl
 www.zvon.de oraz www.euroregion-nysa.pl
 www.snpl-sniezka.eu
Adres e@mail:  biuro@euroregion-nysa.pl
Liczba mieszkańców:  0
Osoby kontaktowe:  Andrzej Jankowski
 Dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa, ul. 1 Maja 57, Jelenia Góra
 tel. 75 76 76 470
 e@mail: biuro@euroregion-nysa.pl

 Piotr Roman
 Prezydent Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa (Prezydent Bolesławca), ul. 1 Maja 57, Jelen
 tel. 75 76 76 470
 e@mail: biuro@euroregion-nysa.pl

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.

  Wsparcie udzielone przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein  Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych